Artykuł sponsorowany

Ile kosztuje śmierć w Polsce: nagrobek i formalności

Ile kosztuje śmierć w Polsce: nagrobek i formalności

Człowiek umiera w świadomości bliskich dwa razy – w momencie, gdy odchodzi z tego świata i wtedy, gdy zaczynają się formalności związane z jego pochówkiem i stawianiem nagrobka. Jeśli niedawno straciłeś kogoś z rodziny i na Ciebie spadają wszelkie obowiązki związane z jego pogrzebem, a zupełnie nie wiesz, na co powinieneś się psychicznie i przede wszystkim finansowo przygotować, koniecznie zapoznaj się z naszym materiałem. Podpowiadamy w nim jak przygotować się i w jaką wiedzę oraz środki pieniężne się zaopatrzyć, gdy umiera ktoś bliski.

Koszty administracyjne i kwatera cmentarna

Pierwszą rzeczą o jaką powinieneś się zatroszczyć jeszcze przed pogrzebem jest kwatera cmentarna. Pół biedy, jeśli jest ona przydzielona Twojej rodzinie od pokoleń – wtedy należy wyłącznie ją opłacić na kolejne 20 lat. Jeśli jednak nie macie konkretnie wyznaczonego miejsca na cmentarzu, udaj się do zarządcy i załatw z nim wszelkie formalności, łącznie z zawarciem pisemnej umowy (nie zapomnij o zamieszczeniu numeru lokalizacji i opisu jej miejsca). Niestety, nie są to jedyne opłaty, które czekają na Ciebie na cmentarzu. Kiedy będziesz stawiać nagrobek musisz się liczyć również z dodatkowymi opłatami administracyjnymi, uzależnionymi indywidualnie od zarządcy cmentarza. Składają się na nie na przykład opłata za zgodę na postawienie nagrobka (cena uzależniona od rozmiaru, materiału, a nawet koloru nagrobka), za otwarcie bramy wjazdowej, czy kaucja zabezpieczająca na czas trwania prac montażowych pomnika. Zanim więc podpiszesz umowę upewnij się czy dodatkowe koszty zmieszczą się w Twoim budżecie.

Nagrobek

Jak się domyślasz, największym wydatkiem będzie sam nagrobek. Ich ceny w Polsce wahają się w zależności od regionu, modelu, materiału, wielkości, dodatków itp. Na co powinieneś więc zwracać szczególną uwagę? Zanim zamówisz nagrobek, w nagrobki-granitex.pl czy innej firmie kamieniarskiej, zastanów się i przeanalizuj czy stać Cię na nagrobek pojedynczy, podwójny czy grobowiec. Weź również pod uwagę materiał z jakiego zostanie wykonany: granit, marmur, itp., a także skomplikowane projektu i jego kolor. Nie zapominaj o dodatkowych kosztach takich jak liternictwo, rzeźbienia, rzeźby czy akcesoria (wazony, krzyże, zdobne tablice, itp.). Jeśli więc chodzi o ceny nagrobków polskich producentów zaczynają się one już od 800zł za nagrobek pojedynczy i szybują w górę wraz ze wzrostem skomplikowania wymienionych wcześniej czynników.

Transport i montaż pomnika

Ostatnią rzeczą jest tak zwana logistyka, która znacząco wpłynąć może na ostateczną cenę. Najczęściej zdarza się tak, że koszt przewiezienia nagrobka wliczony jest już w cenę zakupu i montażu (jeśli wybierasz tego samego usługodawcę). Gdy jednak kupujesz nagrobek w innym miejscu niż odbywa się pochówek, powinieneś doliczyć od 100 do 300 zł (czasem nawet 500 zł). Osobny koszt montażu plasuje się między 300 a 600 zł (w przypadku nagrobków podwójnych).

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy