Artykuł sponsorowany

Ile kosztuje organizacja pogrzebu?

Ile kosztuje organizacja pogrzebu?

Organizacja pogrzebu jest smutnym przedsięwzięciem. Niemniej jednak godny pochówek zmarłego może stać się wyrazem szacunku, przywiązania i pamięci. Uroczystość wiążę się jednak ze sporymi kosztami. Bliscy zmarłego muszą opłacić miejsce pochówku, ceremonię pogrzebową, a także zadbać o przygotowanie ciała. Całkowity koszt pogrzebu jest uzależniony od wybranej formy poszczególnych usług. Jakie czynniki mają wpływ na cenę pochówku?

Normy prawne dotyczące pochówku – o czym trzeba pamiętać?

Przed organizacją uroczystości pogrzebowej warto zapoznać się z przepisami dotyczącymi procesu pochówku. Zgodnie z postanowieniami Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych ciało może zostać pogrzebane lub skremowane. W przypadku tradycyjnej formy pochówku należy zadbać o przygotowanie grobu ziemnego, murowanego lub katakumb. Bez względu na wybraną formę pogrzebu ciało powinno zostać pochowane w specjalnie przeznaczonym miejscu, a więc na cmentarzu. Organizacja pogrzebu niezgodna z przepisami lub niedopełnienie formalności może wiązać się z karą. Niedostosowanie się do wytycznych skutkuje grzywną wysokości 5 000zł.

Koszty tradycyjnego pogrzebu – przegląd najważniejszych elementów

Na koszt pochówku w trumnie składa się kilka podstawowych usług. Pierwszą czynnością wykonywaną przez zakład pogrzebowy jest odebranie zwłok z domu lub szpitala i transport do chłodni. Cena jest uzależniona od odległości koniecznej do pokonania i sięga 350 – 500 zł. Następnie należy przygotować ciało do pochówku. Opłata za mycie, czesanie, ubranie oraz golenie zmarłego wynosi około 250 – 350 zł. Przed pogrzebem ciało zmarłego jest przechowywane w chłodni, za co również trzeba zapłacić. Doba w chłodni kosztuje około 50 zł. Firmy zajmujące się usługami pogrzebowymi, takie jak Zakład Pogrzebowy Resurrexit, oferują swoim klientom pełną oprawę ceremonii. Do najważniejszych usług należy przewóz karawanem, kondukt żałobny, a także zorganizowanie prowadzenia uroczystości. W tym przypadku koszty wahają się w granicach 1000 – 1500 zł.

Kremacja zwłok – czy się opłaca?

Kremacja zwłok jest nieco droższym przedsięwzięciem niż pogrzeb tradycyjny. Oprócz kosztów związanych ze standardowymi procedurami dochodzi kwestia samego skremowania. Cena kremacji sięga 400 – 600 zł. Konieczny jest również zakup urny. Najtańsza urna kosztuje około 100 zł. Z kolei koszt mosiężnej lub kamiennej urny może wynosić nawet 2 000 zł. Dla porównania trumny sosnowe przeznaczone do pochówku tradycyjnego kosztują około 750 – 1000 zł. Nieco droższe są natomiast trumny dębowe, których cena sięga 2900 – 3800 zł.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy