Materiał Partnera

Etapy ceremonii pogrzebowej z Mistrzem Ceremonii

Etapy ceremonii pogrzebowej z Mistrzem Ceremonii
Coraz więcej osób decyduje się na organizowanie pogrzebów świeckich z obecnością Mistrza Ceremonii. Takie uroczystości przebiegają zwykle zgodnie z określonym porządkiem i różnią się nieco od wydarzeń typowo religijnych. Pozostają one jednak tak samo uroczyste i honorowe. Jak dokładnie wygląda pogrzeb prowadzony przez Mistrza Ceremonii krok po kroku?

Kim jest Mistrz Ceremonii?

Standardowe pogrzeby realizowane w Polsce kojarzą się z obecnością księdza, jednak należy pamiętać, że nie wszystkie osoby są wierzące. W przypadku zmarłych, którzy nie wyznawali żadnej religii, najczęściej przeprowadza się pogrzeby świeckie wymagające udziału Mistrza Ceremonii. Jest to osoba ubrana w stosowny strój, a jej zadanie ogranicza się do przeprowadzenia pogrzebu w sposób uroczysty i nienawiązujący do religii. Ceremonia świecka bywa znacznie bardziej personalna ze względu na fakt, że dotyczy ona życia zmarłej osoby, a nie jej przejścia na inny świat.

Przebieg pogrzebu z udziałem Mistrza Ceremonii

Przebieg pogrzebu świeckiego może różnić się w zależności od życzeń zmarłego lub jego rodziny. Zdarza się, że rozpoczyna się on od muzyki kojarzonej z konkretną osobą, a dopiero później zaczynają się faktyczne działania Mistrza Ceremonii. Przykładowy przebieg pogrzebu świeckiego:
  1. Powitanie zgromadzonych przez Mistrza Ceremonii.
  2. Przedstawienie biografii zmarłego ze szczególnym podkreśleniem jej zalet.
  3. Minuta ciszy jako hołd dla osoby, która odeszła.
  4. Kondukt na miejsce pochówku.
  5. Ostatnie pożegnanie.
  6. Kondolencje dla rodziny.
  7. Zakończenie pogrzebu przez Mistrza Ceremonii.
Jak widać, pogrzeb świecki nie różni się zbyt mocno od uroczystości religijnej. Jest on pozbawiony wszelkich akcentów odnoszących się do wiary, jednak w dalszym ciągu pozostaje bardzo uroczysty. Wszystkie przemowy skupiają się na życiu osoby zmarłej i wspomnieniach z nią związanych, dlatego takie pogrzeby są zwykle bardziej personalne niż te prowadzone przez księdza.

Dodatkowe akcenty podczas pogrzebu świeckiego

Zdarza się, że Mistrz Ceremonii umożliwia wzbogacenie wydarzenia o takie elementy, jak prezentacja ze zdjęciami, muzyka ważna dla osoby zmarłej czy odczytanie listu przez nią pozostawionego.
- Pogrzeby świeckie umożliwiają nieco większą personalizację niż ich religijne odpowiedniki. Ich dokładny przebieg w dużej mierze zależy od rodziny lub ostatniej woli zmarłego, dlatego każda uroczystość różni się nieco od innych
– tłumaczy pracownik zakładu pogrzebowego Abba Pater w Warszawie. Szczegóły przebiegu pogrzebu świeckiego powinny być ustalone jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości. Nie wszystkie prośby rodziny są bowiem możliwe do zrealizowania.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy