Artykuł sponsorowany

Dwa rodzaje pochówku - dwa rodzaje trumien (tradycyjne i kremacyjne)

Dwa rodzaje pochówku - dwa rodzaje trumien (tradycyjne i kremacyjne)

Chociaż w Polsce dominuje tradycyjna forma pogrzebu, czyli pochówek w grobie ziemnym w trumnie, coraz większą popularność zyskuje również kremacja, czyli spopielenie ciała i złożenie prochów do urny. Zarówno pochówek tradycyjny, jak i kremacja wymagają zakupu odpowiedniej trumny. Czym dokładnie charakteryzują się trumny tradycyjne i kremacyjne oraz czym różnią się te dwie formy pogrzebu?

Trumny tradycyjne

Tradycyjna forma pochówku, ciesząca się w Polsce największą popularnością, polega na złożeniu ciała zmarłej osoby do trumny, która następnie zakopywana jest w ziemi. Wybór trumny to niewątpliwie jeden z ważniejszych elementów organizacji tradycyjnego pogrzebu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów trumien.

Najczęściej wybór pada na drewniane modele dębowe, sosnowe czy olchowe. - Mówi pracownik zakładu pogrzebowego MPUK Sp. z. o. o. w Warszawie. - Do dyspozycji są przy tym różne sposoby wybarwienia oraz wykończenia trumny, np. przez fornirowanie i lakierowanie. Ważnym elementem trumny drewnianej są też okucia, które mogą być np. mosiężne. Istotne znaczeniem ma również wybicie, czyli wewnętrzne wykończenie trumny. W tym celu przeważnie wykorzystuje się wysokiej jakości materiały w eleganckich odcieniach, takie jak biały atłas.

Warto przy tym zaznaczyć, że trumny tradycyjne o standardowych wymiarach - chociaż przeważnie są odpowiednie - mogą nie sprawdzić się w przypadku specjalnych wymagań, np. jeśli osoba zmarła była bardzo wysoka bądź otyła. W takim wypadku wykonuje się trumny na zamówienie.

Trumny kremacyjne

Kremacja to proces spopielenia ciała, który odbywa się w specjalnym piecu kremacyjnym za sprawą oddziaływania wysokiej temperatury. Chociaż kremacja kojarzy się przede wszystkim – skądinąd słusznie – z pochówkiem urnowym, to jednak tego typu pogrzeb również wymaga zakupu trumny. Zanim bowiem zwłoki zostaną spopielone, a prochy złożone do urny, następuje godne pożegnanie zmarłej osoby, które może odbywać się z udziałem rodziny. Następnie ciało zmarłego w specjalnej trumnie trafia do pieca kremacyjnego. Z tego powodu wymagana jest specjalna konstrukcja trumien kremacyjnych. Chodzi tu przede wszystkim o konieczność zastosowania materiałów łatwopalnych, w pełni naturalnych i pozbawionych dodatków metalowych oraz farb czy lakierów. Trumny do kremacji wykonuje się najczęściej z drewna pozyskanego z drzew iglastych, np. jodły. Innym rozwiązaniem są trumny tekturowe oraz wiklinowe. Warto przy tym zaznaczyć, że tego rodzaju trumny są tańsze od modeli wykorzystywanych w tradycyjnej formie pochówku. Profesjonalny zakład pogrzebowy oferujący kompleksowe usługi pogrzebowe doradzi w wyborze najodpowiedniejszego rozwiązania dopasowanego do indywidualnych potrzeb i preferencji.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy