Materiał Partnera

Dom pogrzebowy – jaką pomoc w organizacji pochówku oferuje?

Dom pogrzebowy – jaką pomoc w organizacji pochówku oferuje?

Pogrzeb to szczególna uroczystość, a na organizację jest bardzo mało czasu. Niezależnie od tego, w jakich okolicznościach zmarł Twój bliski, jego strata powoduje nieznane dotąd ból i cierpienie. Ważne, abyś w tak ważnym momencie mógł polegać na profesjonalnej pomocy domu pogrzebowego. Wyręczy Cię on w naprawdę wielu formalnościach. Sprawdź, jakiej pomocy w organizacji pochówku możesz oczekiwać od domu pogrzebowego.

Właściwa oprawa pogrzebu

 – Pogrzeb to szczególna uroczystość o podniosłym charakterze, zadbać więc należy o jej właściwą oprawę – informuje ekspert z firmy Drzewiarz.

Dom pogrzebowy zdejmie z rodziny ciężar powiadamiania sąsiadów – tych bliższych i dalszych – o terminie i miejscu uroczystości pogrzebowych. Przygotuje i rozwiesi klepsydry w okolicy, którą wyznaczysz. Jeśli zmarły był jakoś związany z daną dzielnicą, parafią czy miejscowością, warto aby okoliczni mieszkańcy dowiedzieli się o pogrzebie i przybyli pożegnać zmarłego. Dom pogrzebowy przygotuje ciało zmarłego do pochówku. Jest to szczególnie pomocne jeśli ciało zostało poddane sekcji zwłok lub uległo wyniszczeniu po długiej i ciężkiej chorobie. Zlecenie umycia i ubrania ciała w takiej sytuacji oszczędzi przykrego widoku okaleczonego ciała i pozwoli zachować w pamięci dobre wspomnienia z czasów życia bliskiej osoby. W domu pogrzebowym wybierzesz odpowiednie na tę okoliczność ubranie do trumny. Doświadczony pracownik zakładu pogrzebowego pomoże wybrać właściwą trumnę, która będzie pasowała zarówno do pamięci o zmarłym, jak i potrzeb estetycznych jego rodziny. Jeśli dom pogrzebowy dysponuje odpowiednim miejscem, zorganizuje czuwanie i modlitwę różańcową, a także transport zwłok w odpowiedniej oprawie muzycznej.

O czym rzadziej się mówi – kremacja i ekshumacja

Oprócz pomocy w organizacji tradycyjnego pochówku, dom pogrzebowy pomoże w przeprowadzeniu kremacji i ekshumacji zwłok. Z różnych powodów rodzina może zdecydować się na kremację, czyli spopielenie zwłok. Trzeba pamiętać, że dom pogrzebowy jest uprawniony do przewozu trumny z ciałem do krematorium. Takie regulacje nie dotyczą już drogi powrotnej, ale z uwagi na podniosły charakter sytuacji, dobrze aby zakład pogrzebowy zajął się transportem w obie strony. Doświadczony w tych kwestiach zakład pomoże wybrać odpowiednie ubranie i trumnę.  W przypadku kremacji trumna musi być specjalnie dobrana – bez ozdób z nielakierowanego drewna. Niekiedy z powodu braku miejsca na cmentarzach, bliscy decydują się na procedurę pogłębiania grobu. Aby tego dokonać, potrzebna jest ekshumacja zwłok, czym również zajmują się domy pogrzebowe.

Najistotniejszą pomocą, jaką pełnią zakłady pogrzebowe to udzielanie porad. Niezależnie od tego, jaki pochówek chcecie zorganizować, doświadczony pracownik domu pogrzebowego udzieli porady i przedstawi dostępne możliwości. Pozwoli dostosować się do miejscowych zwyczajów, aby uroczystość przebiegła z należytym szacunkiem i w podniosłej atmosferze.

 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy