Artykuł sponsorowany

Czym się kierować przy wyborze zakładu pogrzebowego?

Czym się kierować przy wyborze zakładu pogrzebowego?

Śmierć bliskiej osoby jest zawsze bardzo bolesnym ciosem. Mimo przeżywanej straty nie powinniśmy zapominać, że spada na nas w tym momencie odpowiedzialność za zorganizowanie pochówku. Na co dzień staramy się nie myśleć o tym, jak kruche jak ludzkie życie, warto jednak zawczasu wiedzieć, czym kierować się w wyborze zakładu pogrzebowego. Na co powinniśmy zwrócić wtedy uwagę?

 

Zakład pogrzebowy z polecenia

Najpowszechniejszą formą zdobywania informacji o zakładach pogrzebowych są polecenia ze strony rodziny lub znajomych. Oczywiście trudno mówić o zadowoleniu z usług w kontekście zakładów pogrzebowych, jednak brak zastrzeżeń co do pracy danej firmy jest już bardzo dobrą rekomendacją – oznacza, że zakład odznacza się należną w tej branży dyskrecją i profesjonalizmem. W pierwszej kolejności najlepiej zapytać o opinię na temat danego zakładu osoby, które dobrze znamy, gdyż zyskamy w ten sposób pewność, że przekazują nam rzetelne informacje. Do opinii znalezionych na forach internetowych powinniśmy raczej podchodzić z pewnym dystansem, gdyż nigdy nie mamy pewności kto jest ich autorem.

Staż na rynku

Naturalne jest, że największym zaufaniem darzymy firmy istniejące na rynku już od dłuższego czasu. Nie inaczej jest w przypadku zakładów pogrzebowych, które często są firmami rodzinnymi, istniejącymi od pokoleń – przykładem jest założony w 1992 roku elbląski zakład Charon. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ klienci weryfikują profesjonalizm firmy oraz jakość świadczonych przez nią usług – firmy, które nie spełniają pewnych wymogów po prostu nie zyskują klientów i upadają. Jeśli wybrana przez nas firma istnieje od dłuższego możemy z dużą dozą pewności założyć, że nie pożałujemy korzystania z jej usług. Z drugiej strony warto pamiętać, że profesjonalizm nie jest cechą typową wyłącznie dla zasłużonych firm – niektóre młodsze zakłady oferują usługi na tym samym poziomie, a jednocześnie mogą proponować niższe ceny.

Zakres usług

Warto wiedzieć, że nie każdy zakład pogrzebowy oferuje te same usługi – poza tradycyjnym przygotowaniem do pochówku w ziemi niektóre z firm proponują swoim klientom również kremację oraz kompleksową organizację ceremonii, wraz z kwiatami, muzyką czy przemowami pogrzebowymi. Bardzo dużą popularnością cieszy się w ostatnich latach pełnomocnictwo w sprawie formalności związanych z pochówkiem – upoważniony przez nas zakład może za nas załatwić wszelkie kwestie urzędowe, związane między innymi z uzyskaniem aktu zgonu. Jeśli nasz bliski zmarł za granicą, niektóre zakłady pogrzebowe są w stanie pomóc nam w organizacji transportu.

Lokalizacja zakładu

Nie dziwi fakt, że najczęściej korzystamy z usług zakładu, który znajduje się na terenie miejscowości, w której odbywa się pogrzeb. Jeśli planujemy korzystać z usług firmy operującej w innym rejonie, liczmy się z wyższymi kosztami.  

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy