Materiał Partnera

Czym się kierować przy wyborze nagrobka?

Czym się kierować przy wyborze nagrobka?

Nagrobek to swego rodzaju pomnik dla zmarłego. Nic dziwnego zatem, że kiedy wybieramy nagrobek dla bliskiej nam osoby, w pierwsze kolejności bierzemy pod uwagę jego wygląd. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze będziemy mogli zakupić produkt, który po prostu nam się spodoba – musimy przy tym dopełnić pewnych istotnych kwestii formalnych

Wymiary nagrobka

Wszystkie cmentarze – zarówno parafialne, jak i komunalne – posiadają swój wewnętrzny regulamin, w którym określone są dopuszczalne rozmiary nagrobków. - Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego egzemplarza, upewnijmy się, że spełnia on wymagania cmentarza, na którym ma zostać postawiony – wyjaśnia pan Stanisław Sidorczuk, prowadzący Zakład Kamieniarski Kamsid.

Rodzaj grobu

Kolejna kwestia to powierzchnia i rodzaj miejsca, które wykupiliśmy na cmentarzu i z którego możemy korzystać. Najczęściej stosowane wymiary zewnętrzne nagrobków to:
  • W przypadku nagrobków pojedynczych 1990 cm
  • W przypadku nagrobków podwójnych 200x160 cm
  • W przypadku nagrobków rodzinnych 250x120 cm
Jeśli znamy już rozmiary wykupionego przez nas miejsca możemy w określonych granicach dowolnie aranżować przestrzeń. Warto pamiętać, że nie zawsze pełne wykorzystanie dostępnej powierzchni jest słuszne – dobrym pomysłem jest zmniejszenie wymiarów nagrobka i wykorzystanie zaoszczędzonej przestrzeni na wykonanie obrzeża z kostki lub płyt. W ten sposób podkreślimy estetykę nagrobka i przy okazji ułatwimy sobie sprzątanie wokół niego.

Ilość miejsc w grobie

Wymiary i rodzaj miejsca, na którym ma stanąć nagrobek są ważne nie tylko dlatego, że decydują o wielkości pomnika – to od nich zależy również wielkość tablicy napisowej na nagrobku. Na nagrobkach pojedynczych umieszczane są najmniejsze tablice, na których zmieszczą się dane jednej, pochowanej osoby – jej imię i nazwisko, data urodzenia oraz śmierci, a także dodatkowe elementy, takie jak zdjęcia, krzyż, czy opcjonalnie inny rysunek lub cytat. Płyty na nagrobkach podwójnych rzecz jasna mają powierzchnię wystarczająco dużą, by zmieścić na nich te same dane dotyczące dwóch osób, mimo że same nagrobki nie różnią się wymiarami od nagrobków pojedynczych. Spowodowane jest to często tym, że zmarli chowani są jeden na drugim, co spowodowane jest ograniczoną ilością miejsca na cmentarzach.

Rodzaj surowca

Planując kupno nagrobka możemy wybrać spośród kilku różnych tworzyw. Przez lata najpopularniejszym było lastryko, stanowiące mieszankę grysu z betonem. Obecnie coraz częściej sięga się po kamienie naturalne – przede wszystkim granit, wyróżniający się wysoką odpornością na uszkodzenia oraz czynniki zewnętrzne. Marmur, uznawany za najbardziej luksusowy ze wszystkim kamieni jest stosowany raczej rzadko ze względu na swoją wysoką nasiąkliwość i skłonność do blaknięcia.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy