Czy można pochować osobę niewierzącą na cmentarzu parafialnym?
Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami osoba niewierząca ma prawo zostać pochowana na cmentarzu parafialnym. Ustawa wskazuje, że zarząd cmentarza wyznaniowego jest zobowiązany do umożliwienia pochówku bez żadnej dyskryminacji. Pochówki świeckie odbywają się też na cmentarzach komunalnych, jednak w wielu mniejszych miejscowościach nie ma tego typu nekropolii.
Jak zorganizować pogrzeb osoby niewierzącej na cmentarzu parafialnym?
Po uzyskaniu aktu zgonu można zacząć organizować pogrzeb osoby niewierzącej na cmentarzu parafialnym. W pierwszej kolejności należy skontaktować się z zakładem pogrzebowym, który organizuje pochówki świeckie. Podczas rozmowy z pracownikami firmy warto szczegółowo przedstawić własne oczekiwania dotyczące przebiegu ceremonii. Po wybraniu miejsca pochówku należy odbyć spotkanie z zarządcą nekropolii w celu uzgodnienia niezbędnych formalności. Sprzeczna z przepisami jest sytuacja, gdy zarząd postanowi pochować niewierzącego zmarłego na obrzeżach cmentarza lub wprowadzi ograniczenia co do formy lub wielkości nagrobka. Organizacją pochówków świeckich i wyznaniowych zajmuje się m.in. Zakład Pogrzebowy GLORIA. Klienci firmy mogą skorzystać z pomocy pracowników firmy w dopełnieniu urzędowych formalności związanych z organizacją pogrzebu. Zakład dysponuje również salą, w której może odbyć się uroczystość.
Przeczytaj również: Czy trumna podczas pogrzeby może być otwarta?
Jak wygląda pogrzeb osoby niewierzącej na cmentarzu parafialnym?
Pogrzeb osoby niewierzącej na cmentarzu parafialnym składa się z dwóch etapów: jeden z nich odbywa się w kaplicy cmentarnej lub przeznaczonej do tego sali w domu pogrzebowym, a drugi na terenie nekropolii. W trakcie uroczystości nie ma mszy świętej, symboli religijnych czy wspólnej modlitwy. Zazwyczaj pogrzeb świecki prowadzi Mistrz Ceremonii (kobieta lub mężczyzna) i robi to zgodnie z zasadami, jakie ustali wcześniej z rodziną zmarłego. Bliscy mają wpływ na treść mowy pogrzebowej oraz oprawę muzyczną i wizualną uroczystości. Organizacja pogrzebu świeckiego jest elastyczna: ceremonia może mieć formę zbliżoną do tradycyjnej lub zupełnie indywidualną. Uzupełnieniem mowy wygłoszonej przez Mistrza Ceremonii bywa pokaz slajdów ze zdjęciami lub filmów, podziękowania rodziny, poezja oraz gesty symboliczne. Ważne jest również wspomnienie o ostatniej woli zmarłego oraz o jego życiu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana