Czy Kościół katolicki dopuszcza kremację ciała?
Preferowana forma pochówku przez Kościół katolicki to inhumacja (złożenie ciała zmarłego w trumnie do grobu). Nie oznacza to jednak, że kremacja jest zakazana – po prostu nie została wybrana za docelowe rozwiązanie z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej. Wszystko się jednak zmienia. W niektórych parafiach kremacja zwłok jest wręcz wskazana, ponieważ pozwala zaoszczędzić cenne miejsce na cmentarzu.
Dlaczego Kościół katolicki preferuje inhumację?
Kościół katolicki preferuje tradycyjny pochówek ciał, ponieważ jest to wyraz większego szacunku. Wynika to także z aspektów czysto religijnych – z wiary w zmartwychwstanie ludzi po śmierci.
Przeczytaj również: Jakie rytuały pogrzebowe mają miejsce podczas pogrzebów katolickich?
Kremacja jest możliwa w Kościele katolickim od 1963 roku. Ta możliwość wynika z Kodeksu Prawa Kanonicznego. Wszystkie zasady wynikające z tej decyzji zostały podtrzymane przez Kongregację Nauki Wiary z 2016 roku – wtedy określono również, co robić z prochami. Zalecenia mówią, że prochy zmarłego powinny znaleźć się w miejscu świętym (na cmentarzu lub kościele), ewentualnie w odpowiednim miejscu przeznaczonym na ten cel (kolumbaria, czyli rzędy w ścianach, w których w specjalnych niszach umieszcza się urny z prochami zmarłych). Kościół nie akceptuje przechowywania urny w domu bądź rozrzucania prochów w powietrzu na wodzie (to zdarza się w innych, szczególnie wschodnich krajach).
Przeczytaj również: Jakie dokumenty są potrzebne do pochowania dziecka martwo urodzonego?
Zalety kremacji. Dlaczego jest coraz częściej praktykowana?
Obecnie kremacja jest odpowiedzią na postępującą katastrofę klimatyczną i gigantyczny wzrost ludności na Ziemi. Pozwala oszczędzić więcej miejsca na cmentarzu (względy urbanistyczno-architektoniczne). To bardziej ekologiczny sposób pochówku. Pojawia się również problem zanieczyszczenia wód gruntowych przez rozkładające się zwłoki. Kremacja to kolejna odpowiedź na ten palący kłopot.
Przeczytaj również: Jak zorganizować pogrzeb prawosławny?
Kremację można dokonać w Zakładzie Pogrzebowym Stanisław Tatar z Pszczyny, dysponującym własną chłodnią na wyłączność, własną kaplicą i kwiaciarnią. Organizowane tu są także tradycyjne pochówki w obrządku religijnym lub świeckim, z udziałem mistrza ceremonii.
Spopielanie zwłok może już stać się normą w nadchodzących latach. Znajduje ona coraz więcej zwolenników – tym bardziej że nawet Kościół katolicki pozwala na jej przeprowadzanie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana