Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć o liternictwie nagrobkowym?

Co warto wiedzieć o liternictwie nagrobkowym?
Śmierć bliskiej osoby dla wielu osób jest niezwykle trudnym przeżyciem i wiąże się z silnymi emocjami. Te przykre wydarzenie wymaga zorganizowania pochówku zmarłej osoby. Ważne jest wybranie nagrobku wraz z płytą nagrobkową, która powinna zawierać informacje o zmarłej osobie. W tym celu korzysta się z usług liternictwa nagrobkowego. Sprawdź sam, co warto wiedzieć o liternictwie nagrobkowym.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze liter na nagrobek?

Liternictwo nagrobkowe jest usługą, dzięki której można nie tylko stworzyć odpowiedni napis na płycie nagrobnej, ale też po pewnym czasie go odświeżyć. Litery na nagrobku, z których będzie utworzony napis, powinny zawierać podstawowe informacje o zmarłej osobie, a niekiedy też krótkie myśli skłaniające do refleksji nad ludzkim życiem. Podczas wybierania liter na nagrobek, warto przemyśleć, jak czcionka będzie najbardziej odpowiednia. Do wyboru są czcionki eleganckie, proste, a także ozdobne. Każda z nich charakteryzuje się innym stylem i powinna być dobrana zgodnie z oczekiwaniami danej osoby. Czcionka prosta jest pozbawiona wszelkich zdobień, natomiast pozostałe rodzaje czcionek wyróżniają się artystycznym wykończeniem i licznymi zdobieniami. Po wybraniu czcionki należy też zastanowić się, jaką metodą napisy zostaną naniesione na płytę nagrobną. W tym celu warto skorzystać z usług doświadczonej firmy, takiej jak na przykład Zakład Pogrzebowy Apostoł z Bielska- Białej. Oferuje on kompleksowe usługi pogrzebowe, w tym także liternictwo nagrobkowe oraz montaż i modernizację nagrobków.

Jakie techniki wykorzystuje się w liternictwie nagrobkowym?

Liternictwo nagrobkowe wykorzystuje kilka różnych metod do tworzenia napisów. Są to między innymi:
  • piaskowanie,
  • kucie,
  • nakładanie liter metalowych.
Najtańszą, a zarazem najpopularniejszą metodą w liternictwie nagrobkowym jest piaskowanie. Polega ono na kształtowaniu napisów bezpośrednio na płycie nagrobnej za pomocą urządzenia wykorzystującego sprężone powietrze. Powstałe żłobienie jest bardzo trwałe i często pokrywa się je farbą. Innym rodzajem tworzenia napisów jest ręczne kucie, które podobnie, jak w przypadku piaskowania wyróżnia się dużą odpornością na zniszczenia. Jednak ta tradycyjna metoda jest kosztowna i czasochłonna. Ostatnią metodą jest nakładanie liter metalowych przy użyciu specjalnego kleju, które mogą być wykonane z różnych odmian metalu. Warto dodać, że napis z metalowych liter jest nie tylko trwały, ale też wygląda niezwykle estetycznie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy