Co obejmuje kosmetyka osoby zmarłej?
W naszej kulturze tradycyjna ceremonia pogrzebowa przewiduje wystawienie ciała zmarłego na widok publiczny. Zanim to nastąpi, wykonuje się szereg zabiegów, mających na celu poprawienie jego wyglądu, jednak niewiele osób wie, co konkretnie obejmuje kosmetyka osoby zmarłej. Artykuł dostarczy więcej informacji na ten temat.
Czym jest kosmetyka pośmiertna?
Kwestią tradycji i wrażliwości jest potrzeba zapewnienia godnego wyglądu zmarłemu, którego ciało wystawione będzie w otwartej trumnie. Zwykle wymaga to wykonania zabiegów kosmetycznych, a czasem rekonstrukcyjnych – szczególnie wówczas, gdy ciało zostało zniekształcone w wyniku wypadku, utonięcia lub długotrwałej choroby. To zadanie dla specjalistów kosmetyki pośmiertnej, w tym balsamistów i nekrowizażystów.
Przeczytaj również: Co ma wpływ na koszty pogrzebu?
Kosmetyka osoby zmarłej, zwana też tanatokosmetyką od imienia Thanatosa, greckiego boga śmierci, wymaga od pracowników zakładu pogrzebowego przygotowania, doświadczenia i empatii. Korzystając ze specjalistycznej wiedzy i dedykowanych do tego celu preparatów oraz kosmetyków, muszą najpierw doprowadzić do czasowego zatrzymania procesu rozkładu ciała. Dopiero wtedy mogą przystąpić do czynności, prowadzących do uzyskanie jego estetycznego wyglądu.
Przeczytaj również: Ile kosztuje oprawa muzyczna pogrzebów?
Jakie są najważniejsze zabiegi kosmetyki osób zmarłych?
Aby ożywić twarz i nadać ciału naturalny kolor używane są płyny odkażająco-konserwujące, po których aplikacji wykonuje się masaż w celu dokładnego rozprowadzenia tych substancji w układzie krwionośnym zmarłego. Wszystkie te zabiegi wymagają profesjonalnych umiejętności, dlatego aby uniknąć bolesnego rozczarowania podczas ceremonii, warto zlecić wykonanie kosmetyki pośmiertnej zakładom pogrzebowym, takim jak Hades z Łodzi.
Przeczytaj również: Czy trumna podczas pogrzeby może być otwarta?
Do podstawowych czynności, wchodzących w skład kosmetyki osób zmarłych należą:
dezynfekcja ciała,
golenie i strzyżenie,
obcięcie paznokci,
rekonstrukcja części ciała, kiedy to konieczne,
stylizacja fryzury i jej utrwalenie,
makijaż pośmiertny.
Stylizacja fryzury oraz makijaż mają na celu nie tylko uzyskanie estetycznego wyglądu, ale często pomagają zamaskować zmiany pośmiertne twarzy, takie jak obrzęki, sińce czy plamy opadowe. Dzięki temu rodzina i przyjaciele mają szanse zachować w pamięci obraz zmarłego, do jakiego przywykli za jego życia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana