Artykuł sponsorowany

Charakterystyka nagrobków z granitu i marmuru.

Charakterystyka nagrobków z granitu i marmuru.

Granit i marmur to dwie najczęściej wykorzystywane w branży kamieniarskie skały, odznaczające się przede wszystkim niebywałą elegancją. To właśnie dlatego tak często wykorzystywane są współcześnie do produkcji nagrobków. Który z nich lepiej spisze się w tej roli? Tego dowiemy się z poniższego artykułu.

Marmur na nagrobek

Zacznijmy od marmuru, który już od czasów starożytnych cieszy się statusem materiału luksusowego, chętnie wykorzystywanego do ozdabiania rezydencji władców oraz możnych. Do jego najważniejszych zalet należą:
  • Wyjątkowa estetyka – to właśnie ona sprawia, że marmur jest tak pożądanym materiałem dekoracyjnym. Marmury dostępne są w różnych kolorach, od najpowszechniej bieli, poprzez różne odcienie szarości, zieleni, czerwieni i błękitu, kończąc na czerniach. Każdy blok posiada unikatowe żyłkowanie, które dodatkowo wyróżnia gotowy nagrobek.
  • Wysoka plastyczność – czyli krótko mówiąc prostota obróbki. Marmur jest miększy, niż granit, dlatego uzyskanie z niego nawet najbardziej wymyślnych kształtów wymaga mniej pracy i energii.
  • Wysoka odporność na temperatury – chodzi zarówno o upały, jak i mrozy.
A jakie są wady marmuru? Niestety, jest ich całkiem sporo. Po pierwsze posiada on porowatą strukturę, przez co łatwo nasiąka wilgocią i zanieczyszczeniami.
– Aby chronić nagrobek marmurowy przez zniszczenia spowodowanymi tymi czynnikami, należy regularnie stosować odpowiednie zabiegi konserwujące – wyjaśnia przedstawiciel Salonu Pogrzebowego OrkusZaniedbania prowadzą do tego, że marmur szybko straci swój atrakcyjny wygląd.
Po drugie – miękkość marmuru sprawia, że jest on bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne, np. zarysowania od spadających gałęzi. No i po trzecie – marmur to jeden z najdroższych kamieni ozdobnych na rynku. Zanim zdecydujemy się na jego wybranie, powinniśmy liczyć się z późniejszymi wydatkami na konserwację.

A może granit?

Atrakcyjną alternatywą dla marmuru jest granit. Jego główne zalety to:
  • Atrakcyjny wygląd – podobnie jak marmur, granit zachwyca swoją estetyką, różnorodną kolorystyką oraz pięknym rysunkiem żyłek, który na każdym bloku jest inny.
  • Bardzo wysoka wytrzymałość – pod tym względem granit deklasuje wszystkie inne kamienie ozdobne. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, opady atmosferyczne, niskie i wysokie temperatury, promieniowanie słoneczne.
  • Łatwa pielęgnacja – gładka płyta granitu nie nasiąka wiodą i nie chłonie zanieczyszczeń, dlatego utrzymanie wykonanego z niego nagrobka w czystości nie sprawia większych trudności
Wady granitu nie są tak duże jak wady marmuru. Zaliczyć do nich można przede wszystkim fakt, że jego obróbka jest trudniejsza, niż w przypadku marmuru.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy