Materiał Partnera

Aranżacja kwiatowa na grobie

Aranżacja kwiatowa na grobie

Wybór kwiatów na cmentarz jest bardzo duży. Możemy dowolnie wybierać i tworzyć własne kompozycje. Jakie kwiaty wybrać, aby posłużyły jak najdłużej? Które kwiaty możemy stawiać na grobach naszych bliskich?

Wybieramy zależnie od okoliczności

Najczęściej wybór kwiatów uzasadniamy okazją, ze względu na którą je zakupiliśmy. Inaczej przystroimy grób zimą na Boże Narodzenia, inaczej wiosną na Wielkanoc, inaczej jesienią na Wszystkich Świętych, a jeszcze inaczej na co dzień, o każdej porze roku i bez okazji. Zawsze wybór kwiatów powinien być ostatnim etapem opieki nad grobem. Jak zadbać o grób?

Funkcjonalne sztuczne kwiaty

Przede wszystkim, poza przeznaczeniem kwiatów, powinniśmy określić, czy lepsze będą kwiaty żywe czy sztuczne. Te drugie, jeśli odpowiednio o nie zadbamy, będziemy mogli wykorzystać przez długi czas. Żywe kwiaty dają piękny i naturalny efekt, sztuczne – zapewniają długotrwałość. Jeśli przygotujemy kompozycję z fantazją, sztuczne kwiaty również ucieszą nasze oczy. Wnioskując, jeśli z różnych względów zależy nam na wytrzymałości – postawmy na kwiaty sztuczne.

Sztuczne, ale jakie?

Nie wszystkie sztuczne kwiaty zagwarantują nam oczekiwany rezultat. Podczas zakupu zwróćmy uwagę na materiał, z którego wykonane są kwiaty. Najlepiej, jeśli jest to poliester albo plastik. Dobrze dobrane kwiaty będą w mylący sposób przypominały ich żywe odpowiedniki, a także będą odporne na różne warunki atmosferyczne.

Żywe kwiaty na grobach

Jednymi z najtrwalszych żywych kwiatów są chryzantemy, popularnie kojarzone z wystrojem cmentarzy, o które także najprościej – zwykle dostaniemy je bowiem u sprzedawców w pobliżu cmentarza.

Innymi najbardziej trwałymi kwiatami są goździki. Będą pięknie wyglądały luzem, a także skomponowane w wiązance.

Bardzo wystawnymi i eleganckimi kwiatami są lilie. Ich okazały kształt oraz niewinny kolor znajdują zastosowanie na cmentarzach. Symbolika lilii jest bardzo bogata i związana z odrodzeniem, Zmartwychwstaniem, niewinnością, nadzieją, a także odpuszczeniem win.

Jeśli zależy nam na szykownym efekcie, postawmy na tradycyjne róże. Ich trwałość nie jest do końca satysfakcjonująca, jednak w piękny sposób przyozdabiają groby. Również mają bardzo bogatą symbolikę. Różom przypisuje się znaczenia dotyczące męki, cierpienia, a także miłości. Róże znajdowały zastosowanie na cmentarzach już w średniowieczu. Mamy do wyboru wiele kolorów, które odpowiadają różnym gustom i adekwatnie symbolizują poszczególne znaczenia.

Innymi żywymi kwiatami, które z powodzeniem możemy wybrać na grób, są bratki i niezapominajki. Te drobne i urokliwe kwiaty symbolizują pamięć o zmarłych i sen wieczny.

Uprawa roślin

Oprócz żywych kwiatów, które postawimy na nagrobku, bardzo dobrym rozwiązaniem jest posadzenie roślin. W tym celu sięgnijmy po rośliny wieloletnie, zimozielone, które sprawdzą się w każdym sezonie i będą odporne na mróz. Do takich roślin należy bukszpan, który dodatkowo nadaje się do różnych warunków – zarówno miejsc nasłonecznionych, jak i zacienionych. Świetnie wyglądają również różnego rodzaju małe krzewy oraz rośliny płożące, np. bluszcz, który oplata płytę nagrobkową i krzyż. Pamiętajmy, że uprawa takich roślin wymaga odpowiedniej pielęgnacji i naszej szczególnej uwagi. Pomocny w hodowli jest hydrożel – polecany w celu właściwego nawodnienia ziemi.

Jaką kompozycję kwiatową wybrać?

Pojedyncze kwiaty wrzucone do wazonu, luźne bukiety czy kompozycja w donicy albo koszu, wiązanka lub stroik – którą kompozycję wybrać?

Każda z propozycji jest bardzo trafna i może dać piękny efekt. Ważne, aby odpowiednio łączyć ze sobą kompozycje kwiatowe. Jeśli wybierzemy dużą i strojną wiązankę, zrezygnujmy z dodatkowych wazonów i stroików.

Pamiętajmy również, że nie musimy kupować wiązanek, śmiało możemy zrobić je samodzielnie. Wystarczy nabyć donicę, wazon albo kosz, do którego na spód włożymy ciężki kamień lub cegłę. Do tak przygotowanego pojemnika wkładamy piankę florystyczną, a następnie tworzymy dowolną kompozycję kwiatową.

Ogólne zasady i wskazówki

Ogólna zasada, którą powinniśmy się kierować, jest związana z naszym wyczuciem, umiarem, taktem oraz poczuciem estetyki. Zdecydowanie lepiej wyglądają klasyczne, proste i skromne, lecz urzekające aranżacje, niż pełne przepychu wariacje kwiatowe. W myśl zasady umiarkowania wybierajmy także kolory kwiatów. Niech to nie będą barwy wyzywające, agresywne ani jaskrawe.

Jeśli nie mamy czasu ani możliwości, aby odpowiednio często zająć się grobem, wybierzmy mniej wymagające rozwiązania. Lepszy jest schludny i prosty wizerunek niż strojny, ale zaniedbany nagrobek.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy